Hirdetés

AMD Radeon 780M RAM teszt: 2x8GB vs 2x16GB

Van nekem egy XMG EVO 15 gépem, amiben egy Ryzen 8845HS központi egység dolgozik. Eredetileg 16GB memóriával vásároltam a gépet, amin nem igazán terveztem játszani, de azért rendes hardver rajongóként futtattam rajta mindenféle benchmarkokat, mert érdekelt az integrált 780M grafikus megoldás teljesítménye. A mérések során aztán sosem tudtam olyan képkockaszámokat elérni, mint amiket a nagyobb független tesztekben láttam ugyanezzel az iGPU-val. Egyetlen magyarázatként a RAM (de nem a VRAM!) mennyisége maradt, ezért vásároltam egy időzítésben és frekvenciában azonos, de dupla ekkora méretű memória szettet és lefuttattam több mérést is.

Hardver

- XMG EVO 15 (AMD) M24 laptop
- AMD Ryzen 8845HS CPU
- AMD Radeon 780M iGPU
- 2x8GB Crucial DDR5-5600 CL46
- 2x16GB Hynix DDR5-5600 CL46
- Win11 23H2
- AMD Adrenalin 25.2.1

Benchmarkok

- Unigine Superposition
- Black Myth: Wukong Benchmark
- Returnal (beépített benchmark volt használva)
- CS:2, telepítve CS2 FPS Benchmark pálya
- 3DMark FireStrike és TimeSpy

3060Ti EGPU over USB4 vs PC teszt

Eredetileg azt a címet adtam volna a cikknek, hogy "Miért nem lesz EGPU-m 2025-ben sem?", de közben rájöttem, hogy egyrészt nem kiabálom el a dolgot, mivel a legújabb ASM2464PD vezérlőt azért kipróbálnám, mert az már PCIe Gen4 x4 kapcsolatot is támogat, másrészt meg nem szeretem a clickbait címeket.

Absztrakt

A teszt a 3060Ti eredményeit veti össze normál PC setupban valamint egy Razer Core X EGPU házban laptopra kötve. Idő hiányában táblázatokat sem készítek és a tesztelt játékok körét sem bővítem, azért talán így is hasznos lesz. Előre is elnézést, hogy kicsit összecsapott teszt következik.

Motiváció

Annyit érdemes tudni a motivációmról, hogy régóta szemezgetek EGPU megoldásokkal és 2020-ban már ki is próbáltam egy hasonló setupot, de akkor még "csak" TB3 képes notim volt. A tapasztalatom sok stutteringben és a mért FPS-hez képesti rosszabb játékélményben merült ki. Vajon változott-e a helyzet 2025-re, tettem fel magamnak a kérdést. Tavaly nyáron vettem egy elég modern laptopot, egy XMG Evo 15 AMD típust. Ebben már USB4 is van, ami 40Gbps adatátviteli sebességet tudna biztosítani az EGPU-nak a TB3 32Gbps sávszélességéhez képest. Ez előny lenne, ha az ember azt a bizonyos fentebb említett ASMedia vezérlőt használná, amire a mai napig is még csak Aliexpresszen elérhető csupasz NYÁK-os megoldások vannak és azok sem olcsón.

GTX 1660 vs. RX 580 4GB

Bemutatkozás és tesztkörnyezet

Saját magam számára már régóta készítek vázlatos összehasonlításokat minden hardverfejlesztés után, de most úgy gondoltam, hogy érdemes a méréseimet másokkal is megosztani, így remélhetőleg sokan tudtok értékes információkat kinyerni a tapasztalataimból, amit az RX 580 -> GTX 1660 váltás alatt szereztem.

Az elmúlt években 6-7 videokártya fordult meg a gépemben, amik a legújabb GTX 1660-tól eltekintve mind AMD variánsok voltak. Ez az arány nem a fokozott márkaszimpátiának, hanem annál inkább a legjobb ár/érték arány keresésének köszönhető. A jelenlegi tesztben azonban nem arra keresem a választ, hogy melyik VGA éri meg jobban, hanem igyekszem objektíven összehasonlítani a szereplőket, kitérve a Freesync és az overclocking lehetőségeire is. További adalék, hogy mivel az új videokártya mellé új memória kitet is vásároltam, így lehetőségem adódott a single és dual channel beállításokat is összevetni.

Tesztalanyok

OSZAR »